Az allergia úgynevezett pszichoszomatikus betegség, ami annyit jelent, hogy a testi tényezőkön túl a lelki állapotunk is nagyban befolyásolja az allergia kialakulását, kimenetelét és súlyosbodását. Főleg asztmás betegeknél figyelhető meg, hogy az erős érzelmek, családi problémák, munkahelyi stressz belobbantja a tüneteket.
Allergia szezonban ingerlékenyebb, feszült, fáradékony és nehezen tud koncentrálni a mindennapi feladatokra?
Ezzel nincsen egyedül! Az allergiások zöme beszámol hasonló problémákról, sőt, még ezeknél is súlyosabb pszichés tünetektől is szenvedhetnek. A folyamatos lehangoltság, depresszió, alvászavar, szorongás az allergiás betegek akár 40%-nál jelentkezhet kísérő tünetként az allergia fellángolása alatt. Sokaknál pont valamilyen lelki megrázkódtatás, próbatététel indítja el az allergia folyamatát. Egy válás, munkahely változtatás, vagy éppen egy szeretett családtag elvesztése számos betegnél előzte meg az allergia kialakulását.
Az allergia az elfojtott érzelmek következménye?
Valljuk be, hányszor voltunk olyan helyzetben, hogy nem értettünk egyet főnökünk igazságtalan viselkedésével, vagy éppen a gyermeknevelésben akadt nézeteltérés házastársunkkal, de nem tehetünk ellene semmit. Az ilyen megoldatlan konfliktusok, negatív érzelmek felgyülemlenek bennünk, és később számos betegség formájában ölthetnek alakot. Az allergia az egyik legtipikusabb megnyilvánulása az elfojtott agressziónknak, magunkba zárt érzelmeknek vagy a megvalósíthatatlan vágyainknak. Ezt persze nehéz beismerni, de ha magunkba nézünk, bizony mindannyian találhatunk olyan lelki tényezőt, ami közre játszhatott az allergia kialakulásában. A gyógyulásunk kulcsa is itt keresendő! Ne várjunk csodát bármilyen külső segítségtől addig, amíg a belső harmóniát nem rendeztük. A lelki egyensúly megvalósításával visszaállíthatjuk a testi egészséget is. Az elfojtott, és még saját magunk előtt is eltitkolt lelki problémáink tesznek allergiássá, szorongóvá, depresszióssá minket. Ezek feloldása, kibeszélése és a megoldhatatlan elfogadása hozzásegíthet bennünket a gyógyuláshoz.
Miért vagyok pont erre az anyagra allergiás?
Az allergén anyag váltja ki az arra érzékenyeknél az allergiás reakciókat. Az, hogy mire lehetünk allergiásak meglepő lelki okokra is visszavezethető. Lássuk milyen belső feszültség állhat egy allergén hátterében:
- Liszt allergia esetén az édesapánkkal állhatunk valamilyen konfliktushelyzetben. A gyermek attól tart, hogy apja nem szereti és nem fogadja őt el.
- Poratka allergia kialakulásánál a tágabb környezetünkben, lakásunkon, munkahelyünkön keresendő az a tényező, amely felelőssé tehető az allergiás tünetekért. Egy poratka allergiás képtelen elviselni maga körül a koszt, port és ez nem csak nyomasztó érzésként, hanem heves allergiás reakciók formájában is a felszínre törhet.
- Tehéntej allergia az édesanyánkkal hozható összefüggésbe. A gyermek szemében a tej az őt tápláló anyát jelképezi. Később minden táplálék az anyai gondoskodással kapcsolódik össze tudatalattinkban. A legtöbb táplálék allergia az anya-gyermek közötti kapcsolatra utalhat.
- Macskaszőr allergia a gyengédségre vágyó embereknél alakulhat ki, akik elfojtják az intimitás iránti igényüket.
- Pollen allergia a beporzás nyomán a termékenységgel, szexualitással hozható kapcsolatba.